Síla nohou není o počtu dřepů

29.03.2025

Když se řekne silné nohy, většina lidí si představí stovky dřepů nebo těžké váhy v posilovně. Jenže skutečná síla nohou nespočívá jen v objemu svalové hmoty nebo počtu opakování, ale v tom, jak efektivně dokážeme pracovat s naším tělem. Klíčem k funkčním a zdravým nohám je správná aktivace a propojení celého těla, především středu a pánve. 

1. Rozhýbání pánve – základ všeho

Pánev je střed těla a její správná mobilita ovlivňuje nejen sílu nohou, ale i zdraví páteře. Ztuhlá nebo špatně nastavená pánev omezuje pohyb a přetěžuje jiné části těla. Proto je důležité věnovat se jejímu rozhýbání a uvolnění blokací. 

TIP: Vyzkoušejte jemné a plynulé kroužení pánví v leže na zádech nebo jemné naklápění pánve vpřed a vzad, což pomůže uvolnit a zaktivovat oblast kříže, břicha.

2. Otevření třísel – cesta k volnému pohybu

Třísla často drží napětí, které brání efektivnímu pohybu dolních končetin. Práce na jejich uvolnění pomáhá zlepšit rozsah pohybu kyčlí, což zase vede k větší stabilitě a kontrole při pohybu. 

TIP: Skvělým cvikem je první fáze ásany bojovníka, kde se soustředíte na protažení třísel a zároveň na stabilitu a vertikálu trupu. Lehčí varianta je stoj v pozici stromu s dobrým zakotvením dolní končetiny. Důležitou součástí je vždy dech!

3. Protažení rotátorů kyčelního kloubu

Zevní rotátory kyčlí mají významnou roli v plynulosti pohybu a stabilitě dolní části těla. Jejich protažení a posílení celé dolní končetiny vede k lepší spolupráci svalů a tím se snižuje riziko přetížení kolen i zad.

TIP: Vyzkoušejte cvik "holubí pozici", kdy ve vzporu klečmo jednu nohu předsunete do pravého úhlu před sebe a druhou natáhnete dozadu – udržujte dlouhou páteř a vědomý dech.

4. Aktivace celého trupu – opora pro nohy

Nohy nepracují izolovaně – jejich síla vychází z propojení s trupem. Správná aktivace hlubokého stabilizačního systému a práce s corem pomáhá zlepšit rovnováhu, stabilitu a celkovou sílu pohybu. 

TIP: Ve vzporu klečmo při zachování šířky ramen a délky zad i břicha s nádechem zvolna zvyšujte tlak dolních končetin do podložky. Nastavené trupu zůstává beze změny. pomáhají propojit trup s dolními končetinami.

5. Dech – klíč k volnosti pohybu

Dech není jen přísun kyslíku. Správný dechový vzorec uvolňuje napětí v těle, otevírá prostor v pánvi a pomáhá lepší souhře v pohybu. Pokud nepracujeme s dechem, omezuje to naši pohyblivost i sílu. 

TIP: Vyzkoušejte jemný brániční dech vleže s pokrčenýma nohama a s rukama na podbřišku u pánevních lopat – nádech rozšiřuje spodní část žeber i břicho směrem do stran, NE vzhůru. Při takovéto praxi pak můžeme cítit i stejné rozšiřování pánve.

6. Síla vycházející ze středu pánve do nohou

Zdravý a silný pohyb začíná zevnitř – od hlubokých svalů pánve, které propojují horní a dolní část těla. Pokud chceme silné nohy, musíme aktivovat tento střed a budovat sílu směrem dolů k nohám. 

TIP: V jakékoli stojné pozici a opět můžeme využít ásanu "strom", kdy při dobrém zakotvení (síla z centra dolů do nohy) a opět s pomocí dechu, získáme nejen dobrou stabilitu, ale i funkční zapojení a propojení horní a dolní části těla. 

7. Pohyb v různých pozicích: ležmo, v kleku a ve stoji

Práci na síle začínáme na zemi či v sedu na židli, kde máme větší stabilitu a můžeme se soustředit na správnou aktivaci svalů. Postupně přecházíme do pozic v kleku a nakonec do stoje, kde již využíváme nabyté dovednosti v dynamických pohybech. 


Shrnutí

Pokud chceme silné a zdravé nohy, neměli bychom se soustředit jen na počet opakování cviků, ale na kvalitu pohybu. Klíčem je rozhýbání pánve, otevření třísel, práce s kyčlemi, aktivace trupu, správný dech a postupné budování síly v různých pozicích. Síla nohou není izolovaná – vychází z propojení celého těla. Pokud se chcete naučit pracovat se svým tělem efektivněji, napište či zavolejte a objevte cestu k vědomému pohybu a zdraví.

***

Související články: