První kroky při poklesu
Co mohu sama dělat, když si zjistím určitou formu poklesu orgánů pánve, ať již cítím sestupný tlak, pohmatem zjistím bouličku či mívám únik moči při zvýšené námaze, kašli, smíchu, únavě a jiné do doby, než navštívím fyzioterapeutku, lektorku Školy pánevního dna s oprávněním pro fyzickou rovinu či jiného pohybového specialistu? Odlišný přístup bude v těhotenství, v šestinedělí a pak později.
TĚHOTENSTVÍ
CO DĚLAT A NEDĚLAT
- Plně prožívám svůj požehnaný stav a jsem ve spojení s miminkem.
- Akceptuji svoji zdravotní potíž s vědomím, že je dočasná a že ji s velkou pravděpodobností požehnaný stav jen zviditelnil, že latentně již existovala dříve.
- Nezačínám nová cvičení, na které tělo není zvyklé, obzvlášť ta, která působí velmi jemně avšak hluboko.
- Nezačínám ani se stahovacími Kegelovými cviky, které mohou dostat pánevní dno do dysbalance.
- Snažím se sedět s rovnými zády, na kraji židle a s nohama plně opřenýma o zem či v tureckém sedu.
- Nebo sedím na židli až úplně vzadu a záda nechám celá opřená o opěradlo židle.
- Vyhýbám se "gaučingu".
- Pánevní dno nechávám odpočívat v leže na zádech s nohama zdviženýma do pravého úhlu, lýtka opřu o podpěru (konferenční stolek).
- Rovněž si v lehu mohu podložit pánev například dekou, vypodložit ji.
- V sedu si hlídám nadměrné prohnutí v bedrech, pocitově se snažím o prodloužení spodních zad směrem dolů.
- Při chůzi kladu chodidla vodorovně, opět se snažím o tzv. dlouhou páteř, tedy prodloužení spodních zad a o nevystrkování bříška vpřed, taková chůze královny.
To, že začnu sedět a chodit s rovnými zády bez nadměrného prohnutí, aktivuje hluboký stabilizační systém, jehož součástí je i pánevní dno.
ŠESTINEDĚLÍ
by mělo být obdobím odpočinku a rekonvalescence, kdy je důležité dbát na kvalitní výživu, nechat se opečovávat a mít kolem sebe blízké osoby. Ideálně by to mělo být krásné období. Nicméně je také známo, že se během této doby mohou vyskytnout různé problémy jak psychické, tak fyzické.
Po fyzické stránce jsme vyčerpané, hladina hormonů se mění, můžeme mít čerstvé jizvy v citlivých a intimních oblastech, což může způsobovat potíže při vyprazdňování nebo silný únik moči. Někdy se kvůli oslabeným vazům ani nemůžeme postavit na nohy. Každá žena to prožívá jinak.
CO DĚLAT A NEDĚLAT
- Přijmout stav jaký je a že na něj mám právo, že nejsem špatná či nemožná matka.
- Nechat se opečovat, nechtít zvládnout všechno sama.
- Kvalitní výživa, posilující polévky (vývary, dušená kořenová zelenina).
- Kojíme - kojení podporuje zavinování dělohy a celého vnitřku.
- Použít šátek kolem pánve na stažení, aby se odlehčily rozvolněné vazy.
- Po koupeli třít ručníkem boky, stehna, bříško odspoda vzhůru (prokrvení) s vizualizací zvedání a ukládání orgánů a tkání na své místo.
- V lehu na zádech pokrčit nohy s chodidly opřenými o zem, uložit dlaně na podbřišek ke sponě stydké a velmi jemně spolu s výdechem posouvat dlaně spolu s břichem jemně vzhůru.
- V lehu na zádech s pokrčenýma nohama, chodidla na zemi začneme velmi mírně a jemně pohupovat pánví s pocitem, že je námi houpáno. Tedy bez jakéhokoli úsilí.
- Dále vše, co bylo napsáno výše, aktivace pánevního dna rovným sedem a vznosnou chůzí královny.
- Necvičíme stahovací Kegelovy cviky.
JINÝ ČAS
V jiném období bývá dost času na objednání se ke specialistovi. Do té doby se snažíme rovně sedět, nebortit se, během chůze nespěchat, zkrátit krok a vznosně se pohybovat.