Diastáza a jógové pozice

04.08.2023

Pojďme si nejprve ujasnit, co diastáza vlastně je. Nejkratší odpověď je: rozestup přímých břišních svalů. Rozestup ve vazivové části = linea alba. A které že to jsou? Ty, kterým říkáme, jsou-li vypracované, "pekáč buchet". Takže se nachází na přední straně trupu a začíná na žebrech a mečíku hrudní kosti a upíná se na sponu stydkou.

KTERÉ ANO, KTERÉ NE? LZE TO ZOBECNIT? 1/3

  • Přímé svaly břišní jsou flexorem/ohýbačem trupu. Tedy spolupracují na předklonu a při cviku sed-leh,
  • při podsazení pánve a
  • stahují žebra směrem dolů.
  • Při chůzi, běhu a pohybu z kopce či do kopce pomáhá brzdit pohyb, pokud má dostatečnou excentrickou sílu, tedy sílu v tahu, NE ve zkrácení!

Pokud dojde k rozestupu svalů, linea alba se rovněž roztáhne a zároveň zeslabí. Prostor mezery je hmatný a měříme jej na prsty na šířku, takže pak říkáme že diastáza je např. na 3 prsty.

Nejčastější rozestup je nad pupíkem a pak kolem pupíku. Spodní část břicha je nejpevnější, tak se zde diastáza projeví například po operacích.


CO NÁM CHYBÍ, POKUD MÁME DIASTÁZU? 2/3

  • osové nastavení, tedy hrudník a hlava nad pánví; nebo jinak kotník, koleno, kyčelní kloub a rameno ve vertikále
  • pružnost hrudníku - hrudník je ztuhlý dlouhodobým a chybným sezením, chybnou posturou, omezením pohybu paží (kdy jsme je naposledy či jak často je zvedáme nad hlavu?), neefektivním dechem
  • svalová rovnováha - svalů břicha mezi sebou, svalů břicha, zad a prsních svalů, řádná opora o chodidla a tím otevření třísel a aktivaci psoasu atd. Zkráceně, některé svaly jsou slabé a povolené, jiné jsou zase stažené, zkrácené a tím rovněž oslabené. Tělo se hroutí, bolí a přidružují se další obtíže.
  • efektivní dech -může být jen tehdy, pokud tělo zároveň stavíme do osového nastavení. V osovém nastavením teprve jsme schopni rozhýbat a rozdýchat zadní stranu bránice, jejíž úpony dosahují až na bederní obratle. Tím vytvoříme rovnoměrný tlak v trupu. Můžeš si to představit, jako když nafukuješ balónek. Taky se rovnoměrně nafukuje, ne jen někde. Takže se nám tlak nevyvalí ani spodem - pánevní dno, ani nebudeme zvětšovat dechem břicho a diastázu, ani dýchat pouze pod klíční kosti. Bránice a dech by měly fungovat jak pružný french press na kávu.

Pro nápravu diastázy pracujeme na všech aspektech a na síle svalů v tahu. Napřímení není zcela jednoduchá záležitost, je velmi důležité si jej osvojit za pomoci odborníka.

DIASTÁZA A JÓGOVÉ POZICE 3/3

Pro nápravu diastázy pracujeme na všech aspektech a na síle svalů v tahu, aby udržely prostor mezi pánví a žebry nezkolabovaný. Neexistují žádné speciální cviky na diastázu, pouze postupné směřování ke změně pohybových a dechových návyků ve všedním životě i při cvičení. Diastáza je záležitost celého těla, nejenom segmentu břicha.

JAK NA TO?

  • správně nastavit tělo do osového nastavení a naučit se nacházet neutrální pozici pro pánev
  • aktivovat pánev, oporu o kříž a ThL přechod
  • rozhýbat páteř a hrudní koš a učit se bráničnímu dechu a jeho rovnoměrnému rozložení v dutině trupu
  • změnit podstatné svalové dysbalance (přes uvolnění příliš stažených a zároveň jejich posílení do tahu spolu s oslabenými)
  • změnu dechu, postoje, sedu a chůze vnést do každodenní rutiny

Je to ještě jóga? Je i není. Některé pozice se však dají pro přestavbu postury použít. Obecně bych minimálně ze začátku jógu opustila, dokud se klientka nenaučí nastavit pánev a ovládat svaly břicha a zad do tahu, což je pohyb, který se chvíli musí učit. Zrovna tak nastavení ramen a hrudníku.


Zcela zakázané jsou pozice, kde dochází k rozšíření diastázy. To jsou:

  • cviky v předozadním směru, záklony a předklony v síle,
  • dále silovější pozice, kterou je již i rovný předklon
  • a dále plank apod. Nevhodné je i veslování v dandásaně.



Zakázaných bude spousta, protože většinou ženy ani muži nedokáží udržet segmenty v ose a svaly v tahu, a dochází ke zborcení břišní stěny, aniž by si toho byli vědomi.

Nicméně když se naučíš základy funkčního pohybu, použiješ je pak nejen v józe, ale při jakémkoli dalším pohybu či sportu vč. běžného života.