Mýtus č. 4 - Cvič jen na pánevní dno!

Jak NE!

Pánevní dno je součástí hlubokého stabilizačního systému, určitě jste slyšely i termín "core". Jedná se o soubor svalů zodpovědných za správné postavení celého našeho těla.

Představte si třeba hrnec. Jeho dnem je pánevní dno, svaly zad a břicha jsou stěny hrnce, bránice pokličkou a vzpřimovače zad - krátké svaly, které propojují jednotlivé obratle, jsou nepostradatelnými oušky. Když něco z toho nebude "fit", hrnec nebude k ničemu. Jedno bez druhého prostě nefunguje tak jak má. A stejně je to i s pánevním dnem. Jakmile v hlubokém stabilizačním systému něco nepracuje správně, projeví se to jinde a tím vznikají problémy, bolest nebo dysfunkce.

Vliv na stav pánevního dna má ale například i to, v jakém stavu jsou naše chodidla a v jakém nastavení jsou dolní končetiny i hrudník.

Proto při cvičení pánevního dna musíme aktivovat a zapojovat svaly ze všech výše zmíněných skupin a naše tělo vnímat komplexně. Ve chvíli, kdy objevíme souvislost s vypouklým bříškem nebo bolestmi zad, jednotlivé dílky puzzle zapadnou do sebe a my můžeme začít skutečně posouvat svůj zdravotní stav k lepšímu. Cílem není cvičit donekonečna, ale přijmout za své správné pohybové návyky a procházet životem tak, abychom si neškodily. 

Jak ANO

Začít můžeme třeba od "ťapkání stranou". Tento cvik s trochu komickým názvem je prvním krůčkem k aktivaci pánevního dna a celého hlubokého stabilizačního systému. Tak ten první krok pojďme udělat.